WYKŁADY

WYKŁADY i spotkania odbywają się w każdy wtorek i cieszą się dużym powodzeniem.
Zdobyta wiedza w przestrzeniach społecznych, zdrowotnych, historycznych, kulturowych,
 religijnych pozwala lepiej funkcjonować w życiu codziennym seniorów i przystosowywać się do wymogów technicznych XXI wieku.

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE
Ofertę edukacyjną wzbogacają warsztaty różnych technik (filcowania, dequpage, ikono-pisania, wyplatania z papieru, malowania na porcelanie , malowania na płótnie), na których powstają przecudnej urody wyroby artystyczne. 
Na przestrzeni lat jest ich tak wiele, że można obdarzyć nimi rodzinę, znajomych a także mogą być ciekawym prezentem świątecznym czy urodzinowym. 
Można je także podziwiać na kiermaszach świątecznych przy wysokiej Bramie podczas Wigilii  Miejskiej lub kiermaszu Wielkanocnym.
 Wystawa prac pracowni plastyczne w Galerii LKD to kolejna propozycja dla kreatywnych słuchaczy UTW.
Anna Chmura -warsztaty dequpage
Dorota Charbaczonek -warsztaty filcowania 
Agata Granicka -warsztaty wyrobu palm wielkanocnych
Aniela Dziemienecka - warsztaty z haftu i szydełkowania 
Danuta Mucha warsztaty lalek
Eugenia Ciak -warsztaty lalek
Ludmiła Arter -warsztaty krawieckie
na przestrzeni ostatnich kilku lat uczestnicy warsztatów wykonali prace, będące często miłym upominkiem z okazji świąt rodzinnych. Wzajemne inspiracje uczestników grupy rękodzielniczej potrafią wyzwolić prawdziwą twórczą pasję i stworzyć dzieła niepowtarzalne, ciekawe, bezcenne, bo wykonane własnoręcznie. 

ZAJĘCIA REHABILITACYJNE NA BASENIE

ZAJĘCIA JOGI

Joga - odzyskiwanie równowagi w organizmie
Najstarsze źródła archeologiczne to odnalezienie figurki osób wykonujących specyficzne pozycje ciała zwane asanami pochodzące sprzed około 1500 lat pne. Te pozycje ciała, które powodują napinanie lub rozluźnienie różnych partii mięśni posiadają lecznicze i filozoficzne działanie na organizm człowieka. Doprowadzają one do zrównoważenia, symetrii i harmonii organizmu.
Joga - łagodzenie stresu
Ciało ludzkie w różny sposób reaguje na warunki i nie zawsze przyjazne czynniki życia codziennego. w jodze wszystko służy temu, aby ciało było stabilne a umysł spokojny. Ludzie szukają w tej metodzie ucieczki przed bólem kręgosłupa i sztywnością mięśni.
Joga - wzmacnianie mięśni
Trwanie w asanie powoduje niewielkie zużycie energii przez to, że wysiłek fizyczny jest minimalny, bowiem nie są to zwyczajowo rozumiane ćwiczenia dynamiczne. Asany są natomiast pozycjami wzmacniającymi mięśnie.
Joga poprawia krążenie
Asany oddziaływują na fizjologię człowieka poprzez zwiększenie ruchomości w stawach międzykręgowych, co powoduje poprawę warunków krążenia w naczyniach kręgosłupa, poprawę warunków krążenia oraz dokrwienia mózgu, masaż narządów wewnętrznych i oddziaływanie na gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz zwoje nerwowe.

TAŃCE W KRĘGU

Grupę taneczną w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku stworzyła i prowadzi do chwili obecnej Irena Ruszczyk. Dzięki ogromniej pracowitości i systematyczności ćwiczeń, GRUPA TANECZNA UTW z Lidzbarka Warmińskiego stała się rozpoznawalna i podziwiana w województwie warmińsko-mazurskim. Panie są oklaskiwane na wielu uroczystościach miast i regionu. Stały się wzorem do naśladowania dla wielu Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

CHÓR

Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lidzbarskie, uświetnia wszystkie ważniejsze wydarzenia związane z miastem i regionem. Pięknie i dostojnie prezętuje się grupa na scenie pod dyrekcją Kazimierza Fronczaka.

WOLONTARIUSZE

Grupa WOLONTARIACKA- to grupa osób, które opiekują się dziećmi w świetlicy parafialne CARITAS, osobami starszymi, samotnymi, schorowanymi, prowadzą warsztaty w szkołach. Odwiedzają ich, monitorują różne potrzeby związane z zaistniałymi sytuacjami. Rozmawiają z nimi, czytają prasę codzienną i są łącznikiem pomiędzy światem ludzi schorowanych, często zamkniętych w swoich pomieszczeniach, zbolałych długotrwałą chorobą, cierpiących, samotnych, a światem ludzi aktywnych, twórczych, rozwijających swoje pasje i otwartych na życie niebanalne i twórcze. GODNI NAŚLADOWANIA.  

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Tworzą ją: Ludmiła Arter, Krystyna Książek, Zofia Grechocka-Lejman, Stefania Leszczewska oraz Maria Nasiłowska. Panie razem malują od pięciu lat pod kierunkiem Ady Jędrych. Od czasu do czasu możemy podziwiać efekty ich zmagań z fabrykami w rodzime Galerii Lidzbarskiego Domu Kultury oraz w innych miejscach wystawienniczych. Na swoim koncie mają kilka wspólnych wystaw jak też indywidualne. Poza malarstwem sztalugowym zajmują się malowaniem na tkaninie, ceramice oraz patchworkiem. 

TEATR DOROSŁY

Z ciekawych wydarzeń odnotować należy spektakle:"Dziewiąty sprawiedliwy" w wykonaniu grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który powstał na podstawie tekstów Jerzego Jurandota.
Scenariusz napisał Krzysztof Jaślar i wspierał Alicje Andrzejewską w pracach reżysera. Scenografię do spektaklu zaprojektowała Adrianna Jędrych, prace techniczne wykonał Janusz Jedrych. Kolejnym ciekawym wydarzeniem był spektakl "Wszystko o Norwidzie" w reż. Alicji Andrzejewskiej. Grupa teatralna brała także udział w ogólnopolskie akcji "Wielkie czytanie" Aleksandra Fredy, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa. W reżyserii Dariana Wiesnera odbyła się premiery etiud teatralnych takich jak "Drewniany Talerz". 

GRUPY JĘZYKOWE

Studenci UTW sięgają po marzenia, na które nie mieli czasu gdy byli czynni zawodowo. Będąc na emeryturze, postanowili nauczyć się komunikować z całym światem, a często z rodziną, do której zmuszeni są podróżować poza granice kraju.
Nauka języka niemieckiego - lektor Anna Górska
Nauka języka angielskiego - w grupach dla początkujących i zaawansowanych - lektor Marcin Romasz

GRUPA EKOLOGICZNA

Powstała w ramach projektu fundacji"Ziemia i ludzie"-"Mam prawo wiedzieć i działać". Ogólnopolska konferencja na temat działań ekologicznych w Mościbrodach pod Warszawą, w której uczestniczyli słuchacze UTW z Lidzbarka Warmińskiego, zaowocowała wieloma inicjatywami. świadomość życia w czystej i przyjaznej środowisku przestrzeni, jest bardzo bliska seniorom dlatego też, prężnie działająca grupa ekologiczna zainicjowała wyjazd do ośrodka nad jeziorem w Wielohowie, spotkanie z leśniczym panem Janem Znamierowskim, sprzątanie ścieżki GRIN VELO, mapowanie koszy na śmieci w Lidzbarku Warmińskim, świąteczny kiermasz wyborów  ekologicznych, konkurs z nagrodami dla dzieci biorących w nim udział. Dalsze plany i działania odkładamy na następny rok akademicki.

ZUMBA


RAJDY
Każdej nadchodzące wiosny członkowie UTW uczestniczą w rajdzie pieszym i rowerowym wspólnie z uniwersytetami z innych miast województwa warmińsko-mazurskiego. Rajd pieszy przełomem rzeki Symsarny przez Park Krajobrazowy wpisał się w harmonogram stałych wydarzeń naszego Uniwersytetu.

WYCIECZKI
Aby życie seniora było ciekawsze, studenci UTW uczestniczą w najciekawszych wydarzeniach artystycznych w kraju. Wyjazdy do teatru, filharmoni opery na spektakle, musicale, koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników zadania. W ramach wycieczek seniorzy z Lidzbarka  uczestniczyć mogli w widowiskach takich jak: "Nędznicy", "Deszczowa piosenka" granych w tetrze Roma w Warszawie. Teatr Wielki i Opera w Białymstoku, Teatr Narodowy i Opera Narodowa, Teatr Polonia, Atenum, Teatr Och w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Filharmonia   Warmińsko-Mazurska, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy w Warszawie są dobrze znane naszym seniorom.